sobota, 19 października 2013

Wolontariat - pomagajmy innym!

"Ludzie sukcesu zawsze szukają możliwości niesienia pomocy innym. Nieudacznicy zawsze pytają: 'A co mi za to dasz?'."
- Brian Tracy  
Wczoraj pierwszy raz wzięłam udział w wolontariacie w pobliskim domu dziecka. Muszę przyznać, iż na początku mimo, że naprawdę bardzo lubię dzieci gdy moi znajomi zaczęli brać w tym udział i namawiali mnie ja podchodziłam do tego sceptycznie, znajdując mnóstwo wymówek dlaczego nie będę w stanie się tego podjąć, główną był oczywiście brak czasu. Jednak wam powiem, że gdy po powrocie do domu siadałam przed komputerem i jeszcze miałam na tyle czasu, żeby 10x sprawdzić czy aby coś ciekawego się nie wydarzyło na fejsie albo nawet obejrzeć serial, to doszłam do wniosku, że te dwie godziny w tygodniu albo chociaż raz na dwa tyg. dam radę poświęcić dzieciakom :)
weheartit.com

Teraz chcę się z Wami podzielić moimi wrażeniami, z tego naprawdę świetnego doświadczenia. Sama nie wiedziałam do końca jak to będzie wyglądać, ale bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Akurat w piątki przychodzi nas tam najwięcej a wczoraj było aż około 15 osób, ale na pewno nie było nudy, ja spędziłam najwięcej czasu z najmłodszymi, najpierw grając z jednym na komputerze w wyścigi co przypomniało mi dawne czasy jak w podobną grę grałam z bratem, a następnie razem z koleżanką wyciągnęłyśmy dwóch chłopców na pole i graliśmy w kosza a potem nawet w nożną ( co w moim przypadku było na pewno bardzo zabawnym widokiem ). Nawet się nie obejrzałam a minęło już 2,5 godziny i naładowana ogromną dawką pozytywnej energii wróciłam do domu. Teraz moja wcześniejsza postawa naprawdę mnie zadziwia, bo od powrotu zaczęłam się zastanawiać jak rozplanować czas, żeby móc przychodzić jak najczęściej i sama już się nie mogę doczekać aż wybierzemy się tam kolejny raz. Naprawdę wspaniałe doświadczenie, a oprócz tego miałam okazję poznać innych wolontariuszy, którzy okazali się bardzo fajnymi ludźmi. I doszłam do wniosku, że wymawianie się brakiem czasu i zmęczeniem kiedy udaje nam się znaleźć chwilę na bezsensowne siedzenie przed kompem albo oglądanie w telewizji kolejnego odcinka serialu mimo, że wcale jakoś ta historia nas nie interesuje jest bez sensu, bo sądzę, że większość z nas, która narzeka na brak czasu tak naprawdę nie potrafi go po prostu dobrze rozplanować, a wierzcie mi zamieniając te wszystkie zajęcia, które praktycznie nic nam nie dają a tylko kradną nasz cenny wolny czas, można mieć znacznie większą satysfakcję i radość z życia.

Podsumowując : Serdecznie polecam wszystkim wolontariat, bo jest to naprawdę wspaniały, dający mnóstwo satysfakcji sposób na spędzenie czasu wolnego, a uśmiech dzieci - bezcenny :)

5 komentarzy:

 1. I jak tam idzie? To wszystko prawda, co napisałaś o tym czasie, a raczej jego "braku". Opowiedz o swoich dalszych doświadczeniach z wolontariatem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na razie byłam trzy razy i za każdym razem było to świetne doświadczenie, pomagamy tam dzieciom w lekcjach, bawimy się z nimi, naprawdę super sprawa, jeszcze wszystkie tak pozytywnie reagują na naszą obecność :)

   Usuń
 2. Bardzo ważna sprawa. Aczkolwiek bardzo trudna, w dzisiejszym świecie gdy każdy będzie nie widzi tego co dzieje się dookoła. Niestety zazwyczaj jest tak gdy jakieś nieszczęście spadnie wtedy często jest puk puk coś nie tak i zmieniamy się..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety i tacy się zdarzają, ale też nie można generalizować, bo naprawdę dzięki temu doświadczeniu poznałam mnóstwo ludzi, którzy są chętni do bezinteresownej pomocy :)

   Usuń