niedziela, 7 września 2014

Mit "braku czasu"

-Może pójdziemy na zajęcia fitness w tym nowo otwartym klubie?
-Nie mam czasu - odpowiedziała, wracając do oglądania serialu, robiąc przerwy na przeglądanie najnowszych zdjęć znajomych, z imprez, koncertów, podróży lub zajęć fitness zastanawiając się jak oni to robią, jak mają na to wszystko czas. 


Jeśli masz tak jak w sytuacji powyżej, to nie, nie masz czasu, ale po prostu Ci się nie chce. Tworzenie wymówki jaką jest brak czasu często daje świetnie usprawiedliwienie dlaczego nie żyjemy pełną parą tak jak naprawdę nam się marzy. Najgorsze, że tak jesteśmy w tym przekonywujący, że sami sobie zaczynamy wierzyć, iż rzeczywiście tego czasu nie mamy. Z pozoru świetne rozwiązanie, ale gdy za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat się okaże, że mimo "braku czasu" tak naprawdę niczego godnego uwagi nie przeżyliśmy przestanie być fajnie. 


Często samo chodzenie do szkoły, na zajęcia, czy do pracy uważamy za szczyt naszych możliwości, bo przecież na więcej NIE MAMY CZASU. Najgorsze jak jeszcze jesteśmy tym maksymalnie zmęczeni i nie omieszkamy poinformować o naszym męczącym, katorżniczym życiu innych, żeby wiedzieli jaki pracowity, wykańczający styl życia prowadzimy. 

Życie jest krótkie. Mam wrażenie, że im jestem starsza tym szybciej pędzi, próbując prześcignąć wszystko to co chcę jeszcze zrobić, ale nie zamierzam się tak łatwo poddać i chcę wygrać ten wyścig. Wyścig z czasem. Tu zwycięstwem nie jest bycie pierwszym na mecie, bo to po prostu niemożliwe, ale chodzi o nie poddanie się walkowerem. Wygraną jest ciągły, dający satysfakcję i szczęście bieg, świadomy każdej pięknej chwili i gwarantujący mnóstwo wspomnień. Jeśli w taki sposób podejdziesz do tego wyścigu, jesteś zwycięzcą. 


Nie chodzi mi o to, by się zaharowywać na śmierć, skądże znowu. Raczej o to, by bardziej świadomie wykorzystywać każdy dany nam moment. Ograniczyć do minimum rozpraszacze. Rozplanować swoje dni tak, żeby poza obowiązkami mieć czas zarówno na samorozwój, kontakty towarzyskie, realizowanie celów jak i relaks. To naprawdę przy dobrej organizacji jest możliwe. A nawet wbrew wszelkiej logice im bogatszy jest Twój grafik tym tego czasu wydaje się mieć znacznie więcej. 

Dlatego przestań wymawiać się brakiem czasu, bo w większości przypadków to po prostu mit.         Żyj, pełnią życia. Żyj świadomie. Poświęcaj się swoim pasjom. Pielęgnuj i zdobywaj nowe kontakty towarzyskie. Rozwijaj się. Realizuj cele. Spełniaj marzenia. 

Na świecie istnieje mnóstwo ludzi, którzy mają na to wszystko czas. Ich doba trwa tyle samo co Twoja. Więc zmień wymówkę albo po prostu zacznij działać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz